ALANYA’NIN TİCARET AĞI GENİŞLİYOR

ALMANYA VE HOLLANDA’DA ÖNEMLİ TEMASLAR

ALTSO tarafından Merkezi Finans ve İhale Birimi’ne sunulan Sivil Toplum Diyaloğu AB-Türkiye Odaları Ortaklığı Hibe Programı kapsamında desteklenen  “Odanın Ufkunu Aç, Üyenin Ufkunu Aç” projesi kapsamında Hollanda ve Almanya’da bir dizi temaslarda bulunan ALTSO heyeti ilçeye döndü. Gerçekleşen ziyaret ve temaslara ilişkin 05 Haziran 2013 günü bir basın toplantısı düzenlendi.

 333

ALTSO Başkanı Kerim Aydoğan, proje kapsamında gerçekleşen temasların çok başarılı geçtiğini ve projenin sonunda ALTSO üyelerinin e-ticaret yoluyla Almanya ve Hollanda’daki firmalarla temasa geçebileceği bir portal oluşturulacağını söyledi. Aydoğan, konuşmasında Servet Sipahioğlu başkanlığındaki heyetin yaptığı başarılı çalışmaları tebrik etti. ALTSO Başkanı son olarak 2016’da gerçekleşecek yılında Antalya Expo konusunda da oda heyetinin Hollanda’nın Venlo şehrinde 2012 yılında gerçekleştirdiği Floriade 2012 World Expo furaı ile ilgili ALTSO Heyetinin temaslarının çok olumlu geçtiğini ve burada elde edilecek bilgilerin Antalya ile paylaşılacağını sözlerine ekledi

4444

Meclis Başkanı Servet Sipahioğlu başkanlığında, ALTSO Projeler Koordinatörü Zehra Kanmaz, Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörü Necati Şatana, Turizm Fuarlar ve Dış İlişkiler Koordinatörü Esme Durusoy ve Projeler Sekreteri Hüseyin Şenli’den oluşan heyet Hollanda ve Almanya’da ticaret odaları, belediyeler ve iş dünyası sektör temsilcilerini ziyaret etti.

Isparta Ticaret Borsası ve Hollanda Limburg Ticaret Odası ortaklığında ve Alanya Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odasının iştiraki ile yürütülen 171 bin 18 Avroluk proje konusundaki çalışmalar 2013 Aralık ayına kadar devam edecek. Heyetin başkanlığını yapan ALTSO Meclis Başkanı Servet Sipahioğlu, temaslar boyunca Alanya’nın turizm, tarım, inşaat ve sosyo – ekonomik yapısı ile ilgili de sunumlar yaptıklarını dile getirdi. Sunumların çok büyük ilgi gördüğüne işaret eden Sipahioğlu, “Projenin temel hedeflerini yerini getirme çabası içinde olurken şehrimizin tanıtımına da büyük önem verdik. Her gittiğimiz yerde şehrin ileri gelenlerine Alanya’yı anlattık” dedi.

krefeld_tso500

“TURİZM, TARIM, İNŞAAT SEKTÖRLERİ İÇİN BAĞLANTILAR KURACAĞIZ”
26 Mayıs – 01 Haziran  2013 tarihleri arasında Hollanda’nın Roermond Şehrin’de bulunan ve projenin ortağı olan Limburg Ticaret ve Sanayi Odası’nın hazırladığı yoğun programa iştirak eden ALTSO Heyeti adına bir açıklama yapan Meclis Başkanı Servet Sipahioğlu, 1 hafta süren yoğun temasların son derece verimli geçtiğini belirterek; “ Alanya adına son derece önemli işbirliği çalışmaları yürüttük. Gerek turizm, gerek tarım gerek inşaat ve emlak sektörü başta olmak üzere Hollanda ve Almanya’ya yapılabilecek ihracatın yanı sıra birçok teknik bilgiyi de elde ettik. Bu bilgileri zaman içerisinde ilçemiz ve ülkemiz adına kullanmayı düşünüyoruz” diye konuştu.  Sipahioğlu proje kapsamında oluşturulacak ticaret portalının Alanya ve Hollanda’daki firmalar arasında bağlantı sağlayacağını da sözlerine ekledi.

“DENEYİMLERİMİZİ ZAMAN İÇİNDE ALANYA YARARINA PAYLAŞACAĞIZ”
Temel amacı; “Avrupa’daki oda ve borsalarla işbirliği kurulmasını, temel faaliyet alanlarında deneyim ve bilgi paylaşımını sağlamayı, e-ticarete imkan sunan online bir sistem kurulmasını ve Yeni Türk Ticaret Kanunu uyarınca oda üyelerinin yükümlülüklerini kolayca yerine getirmelerini sağlamak” olan projeye ilişkin gerçekleşen ziyaret ve işbirliği çalışmalarını değerlendiren ALTSO Meclis Başkanı Servet Sipahioğlu, çok önemli deneyimler elde ettiklerini ve başarılı işbirlikleri gerçekleştirdiklerini belirtti.

venlo_expo-4500

“EXPO 2016 İÇİN ÇOK ZAMANIMIZ YOK”
Sipahioğlu, “Bölgemiz için son derece önemli olan Antalya Expo 2016 öncesi, 2012 de bu organizasyonun ilkinin gerçekleştiği Floriade 2012 World Expo’nun yapıldığı Greenport Venlo’yu da ziyaret ederek  buradaki ilgililerle bilgi alışverişinde bulunduk. Elde ettiğimiz bu bilgileri Antalya Expo çalışmalarını yürüten arkadaşlarımızı da paylaşacağız. Çünkü Hollanda bu konuda önceliği yapmış ve büyük tecrübelere sahip. Çok önemli uyarılarda bulundular. Sadece Alanya ve Antalya değil, ülkemizin de tanıtımı ve itibarı açısından büyük önem taşıyan Expo 2016’nın sorunsuz geçmesi ve başarılı olması için önümüzde çok büyük bir zaman olmadığını anlattılar. Kendileri 2012 deki organizasyon için 10 yıl öncesinden çalışmalara başladıklarını söylediler. Burada çok önemli bağlantılar elde ettik. Antalya’daki organizasyon komitesi ile bilgilerimizi paylaşacağız” dedi.

Öte yandan program çerçevesinde önce Roermond şehrinde bulunan  Limburg Ticaret ve Sanayi Odası’nı ve buraya bağlı  Limburg Ziraat Departmanı ve sırasıyla Almanya’nın Krefeld Ticaret ve Sanayi Odası’nı , Peel And Maas Belediyesi’ni, Floriade 2012 World Expo’nun yapıldığı Greenport Venlo’yu,  Roermond Belediyesi’ni, ziyaret eden ALTSO Heyeti, Hollanda ve Almanya’da da Uluslar arası tarım, hayvancılık ve lojistik işi yapan firmaları ziyaret etti.

tarm-uretim-elma-bahce500

TARIM ALANLARI YERİNDE İNCELENDİ
Limburg Ticaret ve Sanayi Odası’nda Uluslar arası Ticaret Departmanı Koordinatörü Han Boots ile birlikte çeşitli temaslara katılan Alanya Heyeti, tarım ve hayvancılık sektör çalışmalarını da yerinde inceledi. Tarım ve üretim alanlarını gezdiklerini belirten ALTSO Meclis Başkanı Servet Sipahioğlu; “ Dünyanın tarım sektöründe en önemli ülkelerinin başında gelen Hollanda’da saha çalışmaları yapma imkanı bulduk. Son derece disiplinli, sistemli bir anlayış ile tarım faaliyetlerinin yürütüldüğünü gördük. Tarımsal faaliyetler alanında işbirliği konularında görüş alışverişinde bulunduk. Hollanda yetkililerinin Alanya ile işbirliği yapma konusunda çok istekli olmaları bizleri sevindirdi. Bulunduğumuz şehre 1,5 saat mesafede Venlo yakınlarında ziyaret ettiğimiz ve ülkemiz ile uzun süredir işbirliği yapan Fleuren Firması Yetkilisi Bayan Fleuren elma, kiraz, armut yetiştiriciliği konusunda bilgilerini bizimle paylaştı. Özellikle balkonlarda yetiştirilen elma türlerini bizlere tanıttı. Alanya ve çevresinde de bu uygulamanın yapılabileceğini konuştuk. ” dedi.

elmabahce500

Daha sonra bölgenin en büyük tarım kooparatiflerinden LLTB yi ziyaret eden Alanya Heyeti burada da özellikle kesme çiçek, sebze ve meyve yetiştiriciliği, bunların paketlenmesi ve pazarlanması konusunda bilgi alışverişinde bulundu.

Almanya’nın Krefeld Ticaret ve Sanayi Odası’nı da ziyaret eden ALTSO Heyeti, burada da Uluslar arası İlişkiler departmanı Genel Müdürü Stefan Enders ve Bilgi İşlem Müdürü Stefan Neufeind ile görüştü. Toplantıda proje kapsamında hazırlanacak olan internet portalı konusunda bilgi alışverişinde bulunuldu.  Krefeld Ticaret ve Sanayi Odası ile Belçika, Almanya’daki odaların da işbirliğinde yapımı devam eden bir başka portal hakkında bilgilerin de alındığı toplantıda, ALTSO’nun projesi dahilinde hazırlanacak olan portalın değerlendirilmesi de yapıldı.

peel-and-maas-bld-bsk-1500

Daha sonra Hollanda’nın “Peel and Maas” ve Romerond Belediyeleri ziyaret edildi. Peel en Maas
Belediye Başkanı Peter Fleuren Alanya heyetine bölgesinin tanıtımını yaparken güçlü Türkiye ekonomisin ile ilişkiler kurmak istediklerini dile getirdi. Fleuren, Alanya’nın turizm tecrübelerinden de yararlanabilecekleri gibi bölgelerinde üretilen bazı makinelerin de turizm alanında kullanılabileceğine işaret etti. Heyetin Romerond Belediye ziyaretinde de iki şehir arasındaki işbirliği fırsatları masaya yatırıldı. Her iki belediyeden de çok olumlu izlenimlerle ayrıldıklarına işaret eden Sipahioğlu, yapılan görüşmelerin ve kurulan temasların bundan sonra da işbirliği anlayışıyla devam etmesi temennisinde bulundu.

Alanya heyeti Hollanda’da firma ziyaretleri de yaptı. Almanya’nın en büyük lojistik firmalarından “Barth+Co Spedition” da Genel Müdür Fredhelm Mindermann, Yönetim kurulu Üyeleri Vahit Yüksek ve Dilek Gökçe ile bir araya gelen ALTSO Heyeti, Alanya’nın yurt dışına ihracat yapabilmesi konusunda firma yetkililerinden bilgi ve destek aldı. Firma Yetkilileri Alanya’dan gelecek her türlü ithalat ve ihracat talebi konusunda her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ifade ettiler.