ALTSO İLE PEEL en MAAS İŞBİRLİĞİNE GİDİYOR

Alanya Ticaret ve Sanayi Odası’nın konuğu olarak Alanya’ya gelen Hollanda’nın Peel en Maas Belediye Başkanı ve beraberindeki iş adamlarından oluşan heyet 08 Ekim 2013 günü Alanya’daki iş adamları ile bir araya geldi.

toplu500.gif

ALTSO tarafından yürütülmekte olan ‘’Odanın Ufkunu Aç Üyenin Ufkunu Aç’’ projesi kapsamında oda üyelerinin yurtdışı ticari işbirlikleri kurmasını desteklemek amacıyla gerçekleştirilen toplantıya Kaymakam Erhan Özdemir, Alanya Belediye Başkan Vekili Ali Yenialp, ALTSO Başkanı Mehmet Şahin ve yönetim kurulu üyeleri ile iş adamları katıldı. Toplantıda açılış konuşmasını yapan ALTSO Başkanı Mehmet Şahin, Mayıs 2013 de oluşturulan bir ALTSO Heyeti’nin Peel en Maas Belediyesini ziyaret ettiğini ve bu çalışmanın ilk tohumlarının da o günlerde atıldığını dile getirdi.

hediye500.gif

Şahin, Peel en Maas şehrinin tarım ve tarıma dayalı sanayi konusunda dünyanın en başarılı merkezlerinden biri olduğuna da dikkat çekerek; “Bizim için turizm kadar tarım sektörü de çok büyük önem taşıyor. Bizim amacımız Hollanda’nın bu güzide şehri ile işbirliğine giderek karşılıklı ticareti geliştirmektir. Bu nedenle Hollanda’dan gelen özellikle tarım, hayvancılık ve bunlara dayalı sanayi sektöründe faaliyet gösteren ticari heyet ile üyelerimizin karşılıklı ikili iş görüşmeleri yapabilecekleri bir toplantı organize edilmiştir. Bu tanışma toplantısının ardından odamız üyeleri ile Peel en Maas’ dan gelen iş adamları ikili görüşmeler yapacaklar” dedi.

grme500.gif

Şahin, ALTSO tarafından yürütülen, “Odanın Ufkunu Aç, Üyenin Ufkunu Aç” projesi kapsamında oluşturulacak ticaret portalı vesilesiyle iki şehir arasındaki e-ticaretin gelişmesine de katkıda bulunacaklarını sözlerine ekledi.

Daha sonra söz alan Peel en Maas Belediye Başkanı Wilma Delissen’ de, Alanya’nın tarım ve hayvancılıkta fırsatları içinde barındıran güçlü bir ekonomiye şehir olduğunu belirterek, “ Türkiye’den çok sayıda iş ortağımız var. Alanya ile de olmasını temenni ediyoruz. Sayın başkan Mehmet Şahin ve ekibine bizlere gösterdiği ilgi ve başarılı organizasyon için teşekkür ederim” dedi. Wilma Delissen’ in konuşmasının ardından misafir heyet bir sunum gerçekleştirdi. Sunumun ardından Alanya Belediye Başkan Vekili Ali Yenialp’ de, bu işbirliğinde Alanya Belediyesi olarak gereken rolü üstlenmekten mutluluk duyacaklarını belirtti.

grme-2500.gif

Alanya Kaymakamı Erhan Özdemir’ de, Hollanda ile Türkiye’nin 400 yıla dayanan dostluk ilişkisi olduğuna dikkat çektiği konuşmasında, Hollanda tarım sektörünün can damarı Lale üreticiliğinde de bile bu iki ülkenin dostluğunun etkisi olduğunu söyledi. Özdemir’ in konuşmasının ardından ALTSO ekibi Hollanda’ lı heyete Alanya ekonomisi ile ilgili sunum gerçekleştirdi.

İki şehir temsilcileri bu tanışma ve bilgilendirme toplantısının ardından ikili görüşmelerin yapılacağı salonlara geçtiler. Hollanda’dan gelen iş adamları ile ilçemiz iş adamları baş başa görüşerek işbirliği konularında fikir alışverişinde bulundular.

Bu temasların başlangıç olduğuna değinen ALTSO Başkanı Mehmet Şahin, ikili görüşmeler sonucunda birbirlerini tanıyan ve temas kuran firmaların zaman içinde ticaret yapmasını temenni ettiklerini ifade etti.